sobota, 12 maja 2012

Rasy świnek morskich.

Cześć!
Dzisiaj trochę o rasach świnek hodowanych w Polsce.
Rasy krótkowłose:

Gładkowłosa- Chyba wszystkim znana rasa, charakteryzuje się krótkim(max 3 cm) włosem przylegającym do ciała. Powinna mieć krótką i szeroką głowę, lekko zaokrągloną. Jej oczy powinny być duże i błyszczące. Uszy duże i opadające.

Angielski Crested- Pod względem budowy identyczna jak gładkowłosa. Odróżnia ją tylko rozetka (korona) na środku głowy - powinna być okrągła i dość otwarta. Jej środek nie może być większy niż łepek od szpilki o pojedynczym środku.
 •Amerykański Crested- Jedyną różnicą odróżniającą Angielskiego od Amerykańskiego Cresteda jest inny kolor korony. U Crestedów Amerykańskich powinna być ona zawsze biała.Rozetka (Abyssynian)- Co prawda żaden hodowca rasowych świnek w Polsce nie hoduje tej rasy, ale często spotykamy ją w sklepach zoologicznych więc także opisze jak powinna wyglądać według wzorca.
Charakterystyczne dla tej rasy są rozetki(wirki), które są ułożone w odpowiednich miejscach na ciele.Każdy wirek musi być okrągły, umiarkowanie duży i otwarty i wychodzić z jednego punktu, który jest nie większy niż łepek od szpilki. Środek nie powinien być podwójny. Świnka powinna posiadać minimum 8 rozetek.Włos u rozetek jest szorstki/sprężysty i nie dłuższy niż 3.5 cm. Budowa ciała jest taka sama jak u gładkowłosych.

Cuy- Największa rasa świnek,rosną do 18 miesiąca życia. Ich prawidłowa waga powinna wynosić 1800g, samice są nieco mniejsze od samców. Cuy jest akceptowane we wszystkich rasach.Rex-Futro jest równomiernie krótkie i gęste, wolne od pojedynczych długich włosów. Jest ono szorstkie i kręcone, rośnie pod kątem prostym do ciała i jest nie dłuższe niż 3 cm. W futrze nie ma rozetek (wirków) ani przedziałków, które by dzieliły futro. Budowa ciała tak jak u gładkowłosych.
 
Us teddy- włos i budowa taka sama jak u Rex-ów. Różnią się tylko pod względem genetyki.


Ch teddy -Cecha charakterystyczna tej rasy jest półdługi włos, o długości ok 7 cm. Futro jest gęste, miękkie i kręcone, rośnie pod katem prostym do ciała. Brak jakichkolwiek wirków i przedziałków. Budowa ciała taka jak u Us-teddy.
Rasy długowłose:


 • Sheltie- świnka długowłosa, włos rośnie do tyłu( od głowy świnki w stronę zadka) Patrząc na Sheltie od góry powinna przypominać pół kole.Włos na całym ciele miękki, swobodnie płynący ze wszystkich części ciała. Czysty, nieprzetłuszczony, bez kołtunów. Oczy, uszy, budowa tak jak u gładkowłosych.
Coronet- shletie z koroną na głowie.Peruwianka-  powinna mieć 2 rozetki symetrycznie rozłożone pod kośćmi biodrowymi. charakterystyczną cechą tej rasy jest grzywka i bokobrody.Grzywka powinna być gęsta, równomiernie zakrywająca całą głowę.Włos powinien być miękki i prosty.

 •Alpaka - Peruwianka z kręconymi włosami.
 

  •Texel-Sheltie z kręconymi włosami. •Merino- coronet z kręconymi włosami.

Lunkarya- Włos na karku oraz łopatkach odstający od ciała. Lunkarya na zadzie posiada dwie rozety umieszczone blisko siebie, symetrycznie i na tej samej wysokości. Włos wyrastający z rozet rośnie w kierunku głowy. zwierzęcia. Wyraźne bokobrody odstające od ciała. Włos na głowie piętrzący się do góry jak na całym zwierzęciu, rozchodzący się na boki lub tworzący grzywkę odstającą od ciała. Włos szorstki, lokowany, falowany, piętrzący się do góry.

Rasy bezwłose:
 •Skinny- Skóra skinny powinna być gładka, elastyczna i ciepła w dotyku.Włosy powinny być umieszczone
tylko na pysku, łapach / nogach i palcach. Wyraźnie widoczne zmarszczki muszą znajdować się wokół szyi i nóg.

Baldwin- Skóra Baldwina powinna być gumowata i ciepła w dotyku, jest to rasa kompletnie łysa, choć rodzi się w pełnym owłosieniu, które w ciągu 2 miesięcy wypada. Baldwiny z reguły są mniejsze niż skinny.
Żaden hodowca w Polsce nie hoduje tej rasy.Wszystkie informację są na podstawie standardu Polskiego.
To już wszystkie hodowane rasy w Polsce. W następnej notce dodam polecane polskie hodowle poszczególnych ras.
Naarazie :)


8 komentarzy:

 1. No, no :) Fajnie opisane rasy. Ale zdjęcie Buby przebija wszystkie inne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam hodowli w Polsce, która hoduje rozetki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo żaden hodowca w Polsce nie hoduje rozetek.
   Napisałem to w poście ;)

   Usuń
 3. mi bardzo podoba się rasa alpaka bądź texel ale obecnie mam rozetkę czarno rudą .;** Dyźka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi podobają sie rasy długowłose, aktualnie mam 3 świnki rasy rozetki (Abyssynian) i kolejne niedługo przyjdzie na świat...
  Pozdro Ania:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz zarejestrowaną hodowlę rozetek? ;)

   Usuń
 5. wie ktoś, gdzie na sląsku hodowle oferują rexy?

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po Sobie ślad, będzie mi bardzo miło : )