piątek, 25 maja 2012

Odrobaczanie świnek.

Nareszcie piątek, trochę wolnego. Mogę  napisać jakąś nową notkę. :]
Dzisiaj o odrobaczaniu świnek morskich.
Zbliża się lato, będziemy dawali naszym świnkom świeżą trawę, gałązki drzew, krzewów ect, ect
Lecz wraz z nimi możemy zabrać niechcianych gości, wszelkiego rodzaju robaczki i ich jaja, które często przesiadują na liściach roślin. Świnka z radością pochłonie przyniesiony przez nas pokarm, który może być z małym dodatkiem. Gdy nasz podopieczny nie jest odrobaczony, łatwo wtedy o pasożyty wewnętrzne, które zadomowią się w brzuchu naszego prosiaczka i będą siać spustoszenie- świnka może chudnąć, być osowiała, może nie chcieć jeść itp.. Po co narażać świnkę na męczenie się z chorobą i siebie na stres ? Wystarczy iść do dobrego weterynarza (znającego się na świnkach morskich- lista polecanych wet. http://www.swinkimorskie.eu/weterynarze.php) poprosić go o lek odrobaczający doustny i podać śwince w strzykawce bez igły. Polecam Fenbendazol dla kotów. O dawkowaniu powie wam dokładnie wet. Ja odrobaczam moje świnki co roku i nie miały problemów z pasożytami wewnętrznymi. Jak mówi stare przysłowie 'lepiej dmuchać na zimne' Niech nasze świnki cieszą się zdrowiem przez całe lato jak i zimę !
Pozdrawiam! :)



niedziela, 20 maja 2012

piątek, 18 maja 2012

Świnka morska na wesoło.


  1. ''Nieprawdziwym jest przekonanie, że świnka zastyga w bezruchu, gdy jest przestraszona: ona rzuca przeciwnikowi wyzwanie i przygląda się, gdzie mogłaby uderzyć, wybierając dogodny cel ataku.
  2. Świnka nie lubi być nazywana gryzoniem, osobnik zwracający się w ten sposób do świnki może spodziewać się bobkowego odwetu na ulubionym dywanie.
  3. Gdy świnka podejmie jakąś decyzję, zrealizuje swój cel bez względu na wszystko.
  4. Długość łapek świnki jest odwrotnie proporcjonalna do szybkości jej biegu na płaskim terenie.
  5. Błędnie uważa się, jakoby świnki nie potrafiły skakać; one wiedzą, że potrafią, ale nie mają ochoty tego nikomu udowadniać.
  6. Złapanie świnki jest praktycznie niemożliwe, gdy ta nabierze odpowiedniej prędkości.
  7. Budowa ciała świnki morskiej jest wyjątkowa w skali całej przyrody: świnka morska składa się z pyszczka oraz żołądka o nieograniczonej pojemności, pozostałe organy uległy zanikowi jako do niczego śwince niepotrzebny, zbędny układ marnujący cenne miejsce w środku świnki.
  8. Rozmiar, do jakiego może rozszerzyć się żołądek świnki morskiej jest ograniczony jedynie rozmiarami samej świnki.
  9. Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.
  10. Świnka wie, że może pożreć właściciela, a ten będzie ją za to kochał.
  11. Świnka wie, co do niej mówisz. Ona tylko udaje, że nie słucha.
  12. Świnka, która ciuma super szybko zębami podczas oglądania telewizji, chce uświadomić domownikowi, iż wybrany film, lub serial nie podoba jej się. Jak np. Moda Na Sukces, itp.
  13. Nieprawdą jest jakoby świnki były wybredne – być może nie zainteresuje się ta super droga karmą, którą właśnie kupiłeś, ale zawsze chętnie zje gazetę, kawałek dywanu, trująca roślinę doniczkową, torebkę foliową lub bilet autobusowy.
  14. Świnka morska zawsze wie, kto jest od czego w domu.
  15. Jeżeli świnka morska widzi, że ktoś z domowników coś je, automatycznie demonstracyjnie wyrzuci suchą karmę z pojemniczka na ziemię, jeżeli wgapianie się jej we właściciela nie wyjaśni mu, że ona też chce dostać. Jedynym limitem jest to, że jak jesz szybciej kolejne porcje, to może ci odpuści, dopóki nie zje co najmniej 2/3 tego, co ma w karmiku na żarcie zielone.
  16.  Gdy patrzysz na świnkę, która stoi (leży, siedzi) do ciebie tyłem ta wyczuje twoje spojrzenie, odwróci się i spojrzy ci głęboko w oczy.''

poniedziałek, 14 maja 2012

Polecane hodowle świnek.

Tak jak obiecałem, dzisiaj polecane hodowle świnek morskich.
Jeśli chcemy kupić z hodowli zdrowego, kontaktowego, przyzwyczajonego do ludzi zwierzaka powinniśmy pierwsze sprawdzić czy dana hodowla spełnia pewne normy.
Opiszę według jakich kryterii ja wybierałem hodowle z jakich pochodzą moje świnki.
Na początek musimy zastanowić się jakiej rasy i koloru chcemy świnkę, jeśli już to wiemy możemy przystąpić do 'zbadania' hodowli.
 -sprawdzamy jak często hodowla ma mioty: odradzam świnek z dużych 'namnażali', gdzie jest miot za miotem. Młode prosiaki pochodzące stamtąd często są płochliwe i nowemu właścicielowi długo zajmuje oswojenie takiego świniaczka,
-jeśli marzymy o śwince wystawowej zapytajmy hodowcę jakie są jej predyspozycje, czy w ogóle nadaje się na wystawy,
-zwróćmy uwagę w jakich odstępach czasu samiczki są dopuszczane do kolejnych miotów powinno to być około 5-6 miesięcy od narodzin miotu, 
- wypytajmy hodowcę jaką karmą karmi świnki, w jakich klatkach są trzymane,
-najlepiej odbierajmy świnkę osobiście.Będziemy mieli okazję zobaczyć 'na żywo' w jakim stanie są wszystkie świnki, jakie maja warunki,
-jeśli hodowcy zależy na tym, aby jego wychowanek miał jak najlepszy dom będzie zadawał nam dużo pytań.
 
gładkowłose:
http://mientuscavies.pl/

angielski crested:
 http://www.vanityfaircavies.pl/crested.php

us teddy
http://www.vanityfaircavies.pl/crested.php

http://baniemisie.awardspace.com/

hodowla obuchowo- http://www.cavioterapia.pl/
Ch tedyy
 hodowla obuchowo- http://www.cavioterapia.pl/

Sheltie
http://cavianibylandia.tnb.pl/news.php

http://www.atlon.user.icpnet.pl/hanaville.private.pl/

http://www.luncavia.republika.pl/

http://www.versache.republika.pl/

http://elidocaviary.vot.pl/news.php

http://www.diorcavia.republika.pl/

http://adimero.pl/sprzedaz.php

Coronet 
 http://cavianibylandia.tnb.pl/news.php

http://www.luncavia.republika.pl/

http://www.atlon.user.icpnet.pl/hanaville.private.pl/

http://www.diorcavia.republika.pl/

http://elidocaviary.vot.pl/news.php

http://adimero.pl/sprzedaz.php


Peruwianka
http://www.luncavia.republika.pl/

http://www.cotton.za.pl/sell.htm

http://www.diorcavia.republika.pl/

http://cavia-esperanza.webnode.com//

http://www.diamantecavia.eu/sprzedaz.php

Texel
http://cavianibylandia.tnb.pl/news.php

http://www.luncavia.republika.pl/

http://www.versache.republika.pl/

http://www.diorcavia.republika.pl/

http://elidocaviary.vot.pl/news.php

http://adimero.pl/sprzedaz.php

Alpaka
http://www.cotton.za.pl/sell.htm

 http://www.diorcavia.republika.pl/

 http://cavia-esperanza.webnode.com//

 http://www.diamantecavia.eu/sprzedaz.php

merino
http://www.luncavia.republika.pl/

http://elidocaviary.vot.pl/news.php

http://adimero.pl/sprzedaz.php

lunkarya
http://www.luncavia.republika.pl/

skinny
http://www.luncavia.republika.pl/

http://www.hodowlasuperstar.ayz.pl/

http://cavia-esperanza.webnode.com//

http://www.diamantecavia.eu/sprzedaz.php

http://www.ufo.ocom.pl/

http://www.syriuszcavia.pl/swinki.php

Życzę powodzenia w wyborze swojej świnki morskiej :]
Pozdrawiam !





sobota, 12 maja 2012

Rasy świnek morskich.

Cześć!
Dzisiaj trochę o rasach świnek hodowanych w Polsce.
Rasy krótkowłose:

Gładkowłosa- Chyba wszystkim znana rasa, charakteryzuje się krótkim(max 3 cm) włosem przylegającym do ciała. Powinna mieć krótką i szeroką głowę, lekko zaokrągloną. Jej oczy powinny być duże i błyszczące. Uszy duże i opadające.





Angielski Crested- Pod względem budowy identyczna jak gładkowłosa. Odróżnia ją tylko rozetka (korona) na środku głowy - powinna być okrągła i dość otwarta. Jej środek nie może być większy niż łepek od szpilki o pojedynczym środku.




 •Amerykański Crested- Jedyną różnicą odróżniającą Angielskiego od Amerykańskiego Cresteda jest inny kolor korony. U Crestedów Amerykańskich powinna być ona zawsze biała.



Rozetka (Abyssynian)- Co prawda żaden hodowca rasowych świnek w Polsce nie hoduje tej rasy, ale często spotykamy ją w sklepach zoologicznych więc także opisze jak powinna wyglądać według wzorca.
Charakterystyczne dla tej rasy są rozetki(wirki), które są ułożone w odpowiednich miejscach na ciele.Każdy wirek musi być okrągły, umiarkowanie duży i otwarty i wychodzić z jednego punktu, który jest nie większy niż łepek od szpilki. Środek nie powinien być podwójny. Świnka powinna posiadać minimum 8 rozetek.Włos u rozetek jest szorstki/sprężysty i nie dłuższy niż 3.5 cm. Budowa ciała jest taka sama jak u gładkowłosych.

Cuy- Największa rasa świnek,rosną do 18 miesiąca życia. Ich prawidłowa waga powinna wynosić 1800g, samice są nieco mniejsze od samców. Cuy jest akceptowane we wszystkich rasach.



Rex-Futro jest równomiernie krótkie i gęste, wolne od pojedynczych długich włosów. Jest ono szorstkie i kręcone, rośnie pod kątem prostym do ciała i jest nie dłuższe niż 3 cm. W futrze nie ma rozetek (wirków) ani przedziałków, które by dzieliły futro. Budowa ciała tak jak u gładkowłosych.
 




Us teddy- włos i budowa taka sama jak u Rex-ów. Różnią się tylko pod względem genetyki.










Ch teddy -Cecha charakterystyczna tej rasy jest półdługi włos, o długości ok 7 cm. Futro jest gęste, miękkie i kręcone, rośnie pod katem prostym do ciała. Brak jakichkolwiek wirków i przedziałków. Budowa ciała taka jak u Us-teddy.




Rasy długowłose:


 • Sheltie- świnka długowłosa, włos rośnie do tyłu( od głowy świnki w stronę zadka) Patrząc na Sheltie od góry powinna przypominać pół kole.Włos na całym ciele miękki, swobodnie płynący ze wszystkich części ciała. Czysty, nieprzetłuszczony, bez kołtunów. Oczy, uszy, budowa tak jak u gładkowłosych.




Coronet- shletie z koroną na głowie.











Peruwianka-  powinna mieć 2 rozetki symetrycznie rozłożone pod kośćmi biodrowymi. charakterystyczną cechą tej rasy jest grzywka i bokobrody.Grzywka powinna być gęsta, równomiernie zakrywająca całą głowę.Włos powinien być miękki i prosty.





 •Alpaka - Peruwianka z kręconymi włosami.




 

  •Texel-Sheltie z kręconymi włosami.











 •Merino- coronet z kręconymi włosami.









Lunkarya- Włos na karku oraz łopatkach odstający od ciała. Lunkarya na zadzie posiada dwie rozety umieszczone blisko siebie, symetrycznie i na tej samej wysokości. Włos wyrastający z rozet rośnie w kierunku głowy. zwierzęcia. Wyraźne bokobrody odstające od ciała. Włos na głowie piętrzący się do góry jak na całym zwierzęciu, rozchodzący się na boki lub tworzący grzywkę odstającą od ciała. Włos szorstki, lokowany, falowany, piętrzący się do góry.

Rasy bezwłose:
 •Skinny- Skóra skinny powinna być gładka, elastyczna i ciepła w dotyku.Włosy powinny być umieszczone
tylko na pysku, łapach / nogach i palcach. Wyraźnie widoczne zmarszczki muszą znajdować się wokół szyi i nóg.





Baldwin- Skóra Baldwina powinna być gumowata i ciepła w dotyku, jest to rasa kompletnie łysa, choć rodzi się w pełnym owłosieniu, które w ciągu 2 miesięcy wypada. Baldwiny z reguły są mniejsze niż skinny.
Żaden hodowca w Polsce nie hoduje tej rasy.



Wszystkie informację są na podstawie standardu Polskiego.
To już wszystkie hodowane rasy w Polsce. W następnej notce dodam polecane polskie hodowle poszczególnych ras.
Naarazie :)


sobota, 5 maja 2012

Powitanie!

Witajcie!
Na tym blogu będę opisywał świnki morskie. Postaram się, aby były tu wszystkie przydatne informacje dotyczące tych zwierzątek.
Na początek opiszę moje prosiaki :)
Favourite pig Lily Cavia- po domowemu Engi
Urodzona: 15.12.2010r
U mnie od: 22.01.2011r
Rasa :Peruwianka
Kolor: czerwono-biała
Waga: 1020g
Charakter: Słodka zadziorna świnka, bardzo rozpieszczona. Lubi pokazać kto tutaj rządzi, w klatce to ona jest szefem. Uwielbia być głaskana, woli siedzieć na kolanach niż biegać. Lubi być w centrum uwagi. Jeśli się jej coś nie spodoba bez wahania gryzie. Jej przysmakiem jest ogórek i trawa.














Po strzyżeniu ^^
















Saga Syriusz Cavia- po domowemu Buba
Urodzona:08.02.2012r
U mnie od: 28.03.2012r
Rasa : Skinny
Kolor: Sable dalmatian
Waga: 580g
Charakter: Ciekawska, energiczna kruszyna. Jej przysmakiem jest ogórek i marchewka. Lubi biegać, skakać. Często zaczepia Engi by ta się z nia pobawiła. Na kolanach długo nie usiedzi. Uwielbia spać w ciepłych i zacienionych miejscach np: polarowy tunel. Jest piękna na swój sposób, nie wszystkim może się podobać :D































Pozdrawiam ! :]